Iceexpress vyvázl o vlásek smrti na Nuit Blanchce

5.2. v kaskádě Nuit Blanchce (110m III/WI6) došlo k vážnímu selhání nuit cigomateriálu, jež pro mne mohlo skončit fatálně.

Po sérii výstupů, které jsem ve Švýcarsku podnikl v rámci tréningu a natáčení filmu o ledovém lezení jsem si odskočil na MČR Adrex Ice Run do Víru. Po finále jsme se vrátili zpět do Trientu, abychom pořídili ještě záběry z přelezu Nuit Blanchce v Argentiére.

Po slanení dvou délek jsem začal lézt. Nastěstí v tak těžké cestě, jež je velmi špatně zajistitelná, navíc podmínky nebyly zrovna ideální, jsem první šroub zavrtal na můj vkus neuvěřitelně brzy po odlezu.nuit nástup

A pak se to stalo… Led v Nuit je samý květák, samá boule a díra. Zasekávám levý cepín, hrot zajíždí do díry tak hluboké, že nenaráží na led. Cepín se zastavuje o ledovou bouli ve spodní části násadky a okamžitě v tomto místě praská… ve vteřině, jako by sám byl z ledu!

zlomeny cepin nuit

„Nulové riziko neexistuje, v životě není nikdy nic na sto procent a v horách už vůbec ne.
Riskujeme v lavinách, křehkém ledu, vrtkavém počasí a spoléháme přitom na svoji výzbroj a dovednosti.“

Zlomený cepín Simond Scud

Po dlouhých relativně lehkých cestách lezených freesolo a mých oblíbených dlouhých odlezech, nebo výstupech po volném ledu je tato událost důvodem k hlubšímu zamyšlení nad tím, s jakými cepíny dále polezu. O tom bude některý z dalších článků.

Ledolezci, vesmír s námi…

3 komentáře u „Iceexpress vyvázl o vlásek smrti na Nuit Blanchce

  1. To si děláš pr….. Díky za ten první šroub, který byl dřív než na konci lana. To byl celý vesmír při vás.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *